Osobnosť a dielo

„Tvorím z radosti, nepotrebujem z toho nič. ...Staré nájdené ručne vykuté súčiastky, ktoré ľudia vyhodili, vraciam do obrazov. Jednak z úcty nad ťažkou prácou, ktorou vznikali, a jednak z úcty k našim predkom, ktorých toto náradie živilo.“


Milan Mazúr,  historik umenia, kurátor:

„Duša tohto výtvarníka akoby prechádzala kysuckou drevenou architektúrou a pristavila sa na jej priečelí a nežne klopala na dvere dreveníc. A práve na dvere
predsa patrí podkova pre šťastie. S týmto motívom Mikovčák sústavne a
cieľavedome pracuje, vymýšľa nové a nové kombinácie.“

„Stanislav Mikovčák kov spracúva svojskou ojedinelou technikou. Vo
vyhni ho evidentne očarila tvárna schopnosť železa a využíva možností, ktoré sa skrývajú v takomto spôsobe spracovania. ...V cykloch z posledného obdobia cítime, ako sa naplno uvoľnila jeho fantázia, prirodzenosť a spontánnosť. Znova nachádzame vecné elementy, ktoré sú v jeho reliéfoch prísnejšie koncipované a v ktorých sa znovu začína naplno uplatňovať i farba, čo nás miestami navádza až k provokatívne žiarivým odtieňom. ...Ako sám hovorí: ‘vystúpil som na stanici, kde stál vlak pripravený na odchod, nastúpil som a robím to, čo viem, a to, čo viem by nebolo možné bez remesla, akým je kováčstvo".

„Univerzálnosť, ktorá sa nevnucuje, univerzálnosť, ktorá prirodzene
zostupuje z kysuckých vrchov do ľudských duší a v spojitosti s inými materiálmi nám prináša kompozičné a vizuálne prepojenia, ktoré sa navzájom dopĺňajú a chovajú sa, akoby toto spojenie bolo odjakživa... Symbol podkovy ako strážkyne ľudského šťastia strieda motív kríža v kompozícii dreva a kameňa a neskôr ho dopĺňa motív anjelov ako strážcov obydlí a rozhľadní na Kysuckých Javorníkoch. Je autorom niekoľkých rozhľadní – teda stavieb, ktoré slúžia nielen na vyhliadku, ale spĺňajú i architektonicko-výtvarný charakter. Spája architektúru so svojimi komornými dielami.“

„K celkovému profilu tohto výnimočného človeka – kysuckého patriota,
by som rád povedal: Svojimi dielami túži nájsť stred vesmíru a na jeho okraji nechať horieť fakľu histórie...“ 

Sochárska tvorba – samostatné výstavy: 

Rím, november 2017

Moskva, november 2016

Moskva , november 2015

Soláň, galéria v prírode 2014

Ralecké Teplice, 2013

Staškov, 2013

Makov, 2013

Krásno nad Kysucou, 2012

Tatranská Lomnica, 2012

Waršava, 2011

Hrad Strečno, 2011

Turzovka, 2011

Bialsko-Biala, 2011

Krakov, 2011

Považsta Bystrica, 2010